Poznaj zawodników Stali


Stawiamy na dzieci i młodzież! Z Tomaszem Zawadą, prezesem KS Stal Pleszew, rozmawia Piotr Hain.

data dodania: 15:27 07.08.2013 , autor/żródło: Piotr Hain / Życie Pleszewa

Stal Pleszew to klub z wielkimi tradycjami. W swojej historii przeżywała wzloty i upadki, ale zawsze cieszyła się popularnością. Zgodzi się pan z tym?
W pełni się zgadzam. Nasz klub powstał w 1927 roku. Przez te wszystkie lata trenowało w klubie wielu sportowców, a niektórym z nich udało się zaistnieć na arenie ogólnopolskiej, jak choćby Markowi Niewiadzie czy Sergiuszowi Prusakowi. Stal zawsze gwarantowała kibicom piłkarskie emocje i niezapomniane chwile, a sukcesy przyciągały dużą liczbę kibiców oraz wzbudzały zainteresowanie „w mieście”.

Dwa lata temu klub borykał się z dużymi problemami finansowymi. Wtedy pan objął funkcję prezesa, zaliczając już w pierwszym sezonie spadek – sytuacja raczej nie do pozazdroszczenia?
Cóż, taka rola prezesa. Niestety, z powodu problemów finansowych w poprzednim sezonie spadliśmy do klasy okręgowej. Jednak, gdy obejmowałem klub sytuacja była naprawdę trudna. Myślę, że sukcesem było przystąpienie i rozegranie bez większych trudności całego sezonu. Czasem trzeba zrobić krok w tył, by następnie móc zrobić dwa kroki w przód. Rok temu do klubu w roli trenera i członka zarządu wrócił Adrian Popławski, biorąc na swoje barki szereg obowiązków, w tym pozyskiwanie sponsorów, pomagając w odbudowie klubu. W ubiegłym sezonie w naszym zespole grała prawie sama młodzież, złożona w większości z wychowanków klubu. Cały sezon w pierwszym składzie rozegrało dwóch 16-latków, Jacek Majkowski oraz Adrian Chojnacki. Myślę, że dla młodych zawodników gra w klasie okręgowej okazała się korzystniejsza pod kątem „wprowadzenia się” do zespołu. Dla młodzieży ogranie się w klasie okręgowej z pewnością zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Co dalej, jakie jest wizja funkcjonowania klubu?
Stawiamy głównie na szkolenie dzieci i młodzieży. Chcemy i będziemy się trzymać tego, by w naszej drużynie seniorskiej grali wyłącznie nasi wychowankowie. Jesteśmy 20-tysięcznym miastem i myślę, że maksimum naszych możliwości finansowych to czołówka IV ligi. Chyba, że znajdzie się zamożny fanatyk piłki. Myślę, że na tym poziomie spokojnie możemy rywalizować, tworząc drużynę z wychowanków klubu. Taka strategia pozwala po pierwsze dać możliwość naszej zdolnej młodzieży, a po drugie obniża koszty utrzymania klubu. Jeśli raz na rok uda się wypromować zawodnika do wyższej ligi, będzie to sukces dla klubu i potwierdzenie dobrego systemu szkolenia.

To co, walczymy o awans w tym sezonie?
Mamy bardzo młody i zdolnym zespół, fajną atmosferę i doświadczonego trenera. Chłopacy czują się mocni i są głodni zwycięstw! Myślę, że powalczymy w tym sezonie o awans.

Jak wygląda zainteresowanie wśród młodzieży piłką nożną w Pleszewie? Ilu młodych ludzi trenuje w klubie?
Jeszcze trzy lata temu w klubie były trzy drużyny i około 80 zawodników. Obecnie kształci się ponad 120 zawodników w pięciu drużynach. A to sprawia, że jesteśmy największym klubem sportowym w powiecie pleszewskim. Warto tutaj dodać, że w partnerskiej szkółce Akademii Reissa w wieku od 4 do 10 lat szkoli się 65 zawodników - te dzieci to przyszły narybek naszego klubu. W najbliższym sezonie 2013/14 Stal będzie reprezentowało w rozgrywkach aż pięć drużyn młodzieżowych, co jest bardzo dużym przedsięwzięciem organizacyjnym, szkoleniowym oraz finansowym. Dodatkowo zespół juniorów młodszych pod okiem Łukasza Bandosza będzie występował w lidze wielkopolskiej, rywalizując z silnymi drużynami. Udało się to głównie dzięki pomocy ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. Gra w Wielkopolskiej Lidze Juniorów Młodszych jest szansą dla młodych zawodników na rozwój i zebranie doświadczenia. Zainteresowanie grą w tej drużynie jest niesamowite. Na pierwszych treningach pojawili się zawodnicy z okolicznych klubów, a w pierwszym tygodniu frekwencja wynosiła ponad 30 zawodników. W klubie mamy dwóch nowych dobrze wyszkolonych trenerów II klasy. Michał Jóźwiak prowadzi orlików, a Artur Hyżyk juniorów starszych, a dodatkowo będzie grał w zespole seniorów.

Czy te pięć grup młodzieżowych to szczyt możliwości organizacyjnych klubu?
Chcemy się rozwijać i stawiać na młodzież. Planujemy w najbliższych latach utworzyć i zgłosić do rozgrywek szóstą drużynę młodzieżową tak, by w klubie mogło trenować i uczyć się gry w piłkę ponad 150 zawodników. Najlepszym rozwojem dla dzieci jest gra z najlepszymi, dlatego chcemy, by nasze drużyny grały w wielkopolskich ligach. Chcemy utrzymać drużynę juniora młodszego oraz w najbliższych latach powalczyć o awans drużyny juniora starszego, jednak równocześnie należy pozyskać środki na szkolenie młodzieży, ponieważ gra w tej lidze jest kosztowniejsza niż gra w lokalnych rozgrywkach.

Funkcjonowanie drużyny seniorów i kilku zespołów młodzieżowych na wysokim poziomie wymaga znacznych nakładów finansowych.
Przy takich założeniach roczne koszty działalności KS Stal Pleszew to około 200.000 zł. Miasto i Gmina Pleszew wspiera nas kwotą około 110.000 zł w skali roku. Od tego sezonu planujemy wprowadzić miesięczne składki od rodziców. Aby się rozwijać i stworzyć odpowiednie warunki niezbędne są finanse. Nauka kosztuje, dlatego myślimy, że rodzice również powinni to zrozumieć i również dołożyć się do szkolenia ich dzieci. Klub otrzymuje także wsparcie ze strony prywatnych firm oraz darczyńców. Ciągle poszukujemy nowych firm oraz osób, którzy wspomogą nasz klub. Będziemy również organizować różne akcje oraz imprezy.

W jaki sposób może pan przekonać potencjalnych darczyńców?
Głęboko wierzę, że praca z dziećmi i młodzieżą jest wspaniałą inwestycją w przyszłość naszego społeczeństwa. Wspomagając klub, dajemy szansę dzieciom i młodzieży na aktywne spędzanie czasu i podnoszenie ich umiejętności, uchylając im w ten sposób drzwi do kariery piłkarskiej! Dzieci dużo czasu spędzają przed komputerami i telewizorami, co niekorzystnie wpływa na ich postawę oraz ruch. Poprzez grę w piłkę nożną mają możliwość zwiększenia swojej sprawności fizycznej oraz nawiązania nowych, prawdziwych znajomości, które często trwają latami. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że trzech moich najbliższych przyjaciół to koledzy z boiska. W ramach podziękowania za wsparcie naszego klubu przekazujemy darczyńcy karnet, upoważniający go do bezpłatnego wejścia na wszystkie mecze naszych drużyn oraz zamieszczamy informację na naszej stroniewww.stalpleszew.pl, a także baner na stadionie miejskim.

Do wielu firm pukacie osobiście, ale nie do wszystkich jesteście w stanie dotrzeć, zwłaszcza do indywidualnych dobroczyńców. W jaki sposób można przekazywać środki na działalność klubu? Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim dotychczasowym darczyńcom i sponsorom naszego klubu za pomoc w minionym sezonie. Mamy przygotowane specjalne podziękowania, z którymi odwiedzimy wszystkich naszych darczyńców.

Wpłaty na rzecz KS Stal Pleszew można dokonać na konto: K.S. Stal Pleszew, Al. Mickiewicza 6, 63-300 Pleszew, Bank Spółdzielczy Pleszew: 55 8407 0003 0019 4363 2000 0001, tytułem: wsparcie finansowe klubu.

PLESZEWSKIE KALENDARIUM PIŁKARSKIE
1921 - w wykazie klubów Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej pojawia się Prosna Pleszew
1922 - Prosna Pleszew skreślona z listy członków POZPN
1924 – pierwsza wzmianka o występach WKS 70pp Pleszew
1927 - powstaje Pleszewski Klub Sportowy, protoplasta Stali; w latach
późniejszych PKS i WKS 70 pp Pleszew rozgrywają m.in. pojedynki derbowe
1939 – wybuch wojny przerywa oficjalną działalność sportową
1945 - przy Związku Walki Młodych powstaje w Pleszewie pierwsza po wyzwoleniu sekcja piłki nożnej; w inauguracyjnym meczu pleszewianie pokonują RKS San Poznań 5:2
1946 - powstaje klub, przejęty przez Organizację Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego
1948 - OMTUR zgłasza pleszewską sekcję piłki nożnej do Polskiego Związku Piłki Nożnej
1949 - W styczniu zawiązuje się Spółdzielczy Klub Sportowy Pleszewianka, a w marcu zostaje przemianowany na Związkowy Klub Sportowy Spójnia Pleszew; piłkarze rozpoczynają występy w klasie C POZPN
1953 - w wyniku połączenia Spójni z kołem sportowym przy Pleszewskiej Fabryce Aparatury powstaje Klub Sportowy Stal Pleszew
1954 – KS Stal przeobraża się w Międzyzakładowy Klub Sportowy Stal
1956 - Stal zdobywa pierwszy, historyczny awans do klasy A Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej
1975 – reforma administracyjna kraju - Stal rozpoczyna występy w kaliskiej klasie wojewódzkiej
1981 - awans Stali do klasy międzyokręgowej Kalisz-Sieradz
1986 – stalowcy przystępują do gry w poszerzonej klasie międzyokręgowej Kalisz-Konin-Sieradz
1989 – spadek Stali do kaliskiej klasy okręgowej
1993 – MKS Stal trafia pod skrzydła Ośrodka Kultury, Sportu i Wypoczynku, przemianowanego później na Ośrodek Sportu i Rekreacji
1995 – awans OKSiW-u Stali do kalisko-sieradzkiej klasy okręgowej
1999 – w wyniku fuzji OSiR-u Stali z Rolbudem Taczanów powstaje Rolbud OSiR Pleszew, który inauguruje występy w grupie centralnej IV ligi; rok później klub trafia do wielkopolskiej IV ligi
2002 – spadek Rolbudu OSiR z IV ligi
2008 – wraca stara nazwa – KS Stal Pleszew
2009 – Stal zdobywa awans do IV ligi
2012 – stalowcy zostają zdegradowani do kaliskiej klasy okręgowej

Wykorzystane źródła: „Księga jubileuszowa Kaliskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej” – Stanisław Bojszczak, „Działalność ruchu sportowego Stal Pleszew” – Tomasz Kapała, „Kalendarium1848-1939” – Eugeniusz Małecki

Zapisz się do newslettera e-mail Stali Pleszew.

Zapisując się będziesz otrzymywał powiadomienie na swój e-mail o nowych postach na stronie www.stalpleszew.pl. Będziemy Cię także informować o wszystkich akcjach i wydarzeniach w naszym klubie.tagi: informacje
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE:

Po ostatniej kontroli numerów IP kto, na kogo napisał postanawiamy je ukryć (gł. dlatego, że numery IP przy radiowym dostępie do Internetu mogą się powtarzać, z kolei Neostrada itp oferują zmienne IP, a nie chcemy doprowadzać do niepotrzebnych kłótni). Jednocześnie informujemy, że administratorzy nadal mają dokładny wgląd w adresy komputerów każdego autora, dlatego w przypadku naruszenia zasad moralnych będziemy wyciągać z tego konsekwencje.

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli nie masz konta w serwisie załóż je.

Komentuj na FACEBOOKu

Najbliższe mecze naszych drużyn

brak zaplanowanych meczów

Ostatnie wyniki naszych drużyn

S Orzeł Mroczeń KS Stal Pleszew 0 : 2
S KS Stal Pleszew Piast Kobylin 0 : 1
SB Liskowiak Lisków KS Stal II Pleszew 4 : 5
S Piast Czekanów KS Stal Pleszew 0 : 1
S KS Stal Pleszew Polonus Kazimierz Biskupi 0 : 2
JS KKS 1925 Kalisz KS Stal Pleszew 8 : 2
SB KS Stal II Pleszew Pelikan Nowy Karolew 2 : 2
S Raszkowianka Raszków KS Stal Pleszew 0 : 3

Wyniki Kaliskiej Klasy Okręgowej

kolejka 1 - 10/11.08

Tulisia Tuliszków Odolanovia Odolanów 0:2
SKP Słupca Orzeł Mroczeń 2:2
Polonus Kazimierz Biskupi Piast Czekanów 2:0
Wilki Wilczyn MKS Tur 1921 Turek 5:0
Raszkowianka Raszków Piast Kobylin 1:4
KS Stal Pleszew Victovia Witkowo 3:1
Zefka Kobyla Góra GKS Sompolno 0:1
Zjednoczeni Rychwał Astra Krotoszyn 0:1

kolejka 2 - 17/18.08

MKS Tur 1921 Turek Tulisia Tuliszków 1:0
GKS Sompolno Wilki Wilczyn 1:4
SKP Słupca Victovia Witkowo 3:0
Odolanovia Odolanów KS Stal Pleszew 4:1
Odolanovia Odolanów KS Stal Pleszew :
Piast Kobylin Polonus Kazimierz Biskupi 1:1
Astra Krotoszyn Piast Czekanów 0:0
Zjednoczeni Rychwał Zefka Kobyla Góra 1:1
Orzeł Mroczeń Raszkowianka Raszków 6:3

kolejka 3 - 24/25.08

Raszkowianka Raszków Victovia Witkowo 5:1
Wilki Wilczyn Zjednoczeni Rychwał 7:2
Tulisia Tuliszków GKS Sompolno 3:3
Polonus Kazimierz Biskupi Orzeł Mroczeń 1:1
SKP Słupca Odolanovia Odolanów 1:3
Piast Czekanów Piast Kobylin 2:1
KS Stal Pleszew MKS Tur 1921 Turek 4:2
Zefka Kobyla Góra Astra Krotoszyn 1:4

kolejka 4 - 31/01.08

MKS Tur 1921 Turek SKP Słupca 0:3
Odolanovia Odolanów Raszkowianka Raszków :
Odolanovia Odolanów Raszkowianka Raszków 2:0
Astra Krotoszyn Piast Kobylin 3:1
Victovia Witkowo Polonus Kazimierz Biskupi 0:2
Orzeł Mroczeń Piast Czekanów 5:0
Zefka Kobyla Góra Wilki Wilczyn 1:5
Zjednoczeni Rychwał Tulisia Tuliszków 0:2
GKS Sompolno KS Stal Pleszew 0:1

kolejka 5 - 07/08.09

KS Stal Pleszew Zjednoczeni Rychwał 6:0
Piast Kobylin Orzeł Mroczeń 1:0
Polonus Kazimierz Biskupi Odolanovia Odolanów 0:4
SKP Słupca GKS Sompolno 1:0
Tulisia Tuliszków Zefka Kobyla Góra 3:2
Piast Czekanów Victovia Witkowo 1:4

Tabele - sezon 2019-2020

seniorzy

1. Odolanovia Odolanów 15 41
2. Wilki Wilczyn 15 39
3. Orzeł Mroczeń 15 33
4. KS Stal Pleszew 15 30
5. SKP Słupca 15 29
6. Astra Krotoszyn 15 29
7. Polonus Kazimierz Biskupi 15 20
8. GKS Sompolno 15 19
9. Victovia Witkowo 15 18
10. Raszkowianka Raszków 15 18
11. Piast Kobylin 15 17
12. Piast Czekanów 15 14
13. Zefka Kobyla Góra 15 13
14. Zjednoczeni Rychwał 15 13
15. Tulisia Tuliszków 15 9
16. MKS Tur 1921 Turek 15 5

b-klasa

1. KS Stal II Pleszew 10 19
2. Las Kuczków 2 6
3. RKS Radliczyce 1 3
4. Błękitni Sparta Kotlin 2 3
5. Pelikan Nowy Karolew 1 1
6. Liskowiak Lisków 1 0
7. Sparta Russów 1 0
8. Victoria II Skarszew 1 0
9. Korona Chełmce 1 0
10. KS Kamień 1 0
11. Piast II Grodziec 1 0

juniorzy starsi

1. Stainer Polonia Leszno 10 22
2. Odolanovia Odolanów 10 22
3. KKS 1925 Kalisz 10 19
4. Marcinki Kępno 10 18
5. MKS Kania Gostyń 10 17
6. Górnik Konin 10 14
7. Polonia Środa Wlkp. 10 14
8. Obra 1912 Kościan 10 12
9. Przemysław Poznań 10 7
10. KS Stal Pleszew 10 6
11. UKS Śrem 10 5

Klub Sportowy Stal Pleszew realizuje ustawowe zadania samorządu gminnego w zakresie krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, dotowane przez Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie.

facebook