Poznaj zawodników Stali


Nasi juniorzy roczniki 1996/97/98 grają dziś na turnieju: XX Memoriał Teodora Anioły w piłce nożnej

data dodania: 12:01 20.07.2013 , autor/żródło: Tomasz Zawada

Jubileuszowy turniej Już po raz dwudziesty działacze Terenowego Klub Olimpijczyka organizują Memoriał Teodora Anioły w piłce nożnej. W tym roku ten jubileuszowy turniej odbędzie się w najbliższy weekend, a więc w dniach 20-21 lipiec na boisku w Szczurach. Przez dwa dni odbędą się cztery piłkarskie turnieje, w których udział weźmie 21 zespołów.

Długa historia
Teodor Anioła był jednym z najwybitniejszy graczy w historii poznańskiego Lecha. Na boisku występował przeważnie jako środkowy napastnik. Wraz z Edmundem Białasem oraz Henrykiem Czapczykiem tworzył słynny w całej Polsce tercet napastników „A-B-C”, który był prawdziwym postrachem wszystkich drużyn w kraju. W 196 meczach ligowych zdobył aż 138 goli. „Dziabeł” bo taki przydomek miał właśnie Anioła trzykrotnie był królem strzelców polskiej ekstraklasy. W latach 1949, 1950 i 1951 zdobywał po 20 goli w sezonie. Kibice uznali Teodora Aniołę (w 1994 roku) za najpopularniejszego piłkarza 75-lecia Lecha Poznań.
Po zakończeniu piłkarskiej kariery często bywał w Wysocku Wielkim i został pierwszym honorowym członkiem Terenowego Klubu Olimpijczyka. Anioła zmarł w 1993 roku, a już rok później działacze z Wysocka Wielkiego postanowili zorganizować turniej poświęcony jego pamięci. Pierwszy taki memoriał odbył się na boisku w Szczurawicach, a już za kilka dni odbędzie się jego dwudziesta edycja.

Ostrovia i Maciuszyn
Tylko jedna drużyna wzięła udział we wszystkich dotychczasowych turniejach. Tym zespołem jest Ostrovia Ostrów. Juniorzy i seniorzy tego klubu uczestniczyli w każdym turnieju począwszy od 1994 roku. Warto podkreślić, że najstarszy ostrowski klub piłkarski podobnie jak Centra Ostrów aż czterokrotnie triumfował w turnieju juniorów. Jeśli chodzi o turnieje seniorów to Ostrovia, Centra i Doktór Czarnylas zwyciężały trzykrotnie.
Jedyną osobą z grona trenerów i piłkarzy, która uczestniczyła we wszystkich dziewiętnastu turniejach jest Janusz Maciuszyn. Te wybitny szkoleniowiec przez ten okres czasu był bowiem trenerem kilku drużyn i na swoim koncie ma też kilka zwycięstw. To właśnie wychowankami Maciuszyna są dwaj doskonali reprezentanci Polski drużyn młodzieżowych: Błażej Cyfert i Adrian Cierpka. Obaj także w przeszłości grali w turnieju Anioły.

Trzy turnieje w sobotę
W pierwszym dniu zawodów, a więc w sobotę, 20 lipca, odbędą się trzy turnieje. Tradycyjnie już memoriał zacznie się od turnieju juniorów, a pierwszy mecz zaplanowano na godzinę 10:00 na boisku głównym w Szczurach. W turnieju juniorskim zagrają futboliści z rocznika 1996 i młodsi. Tytułu najlepszej drużyny juniorskiej bronić będą piłkarze Centry Ostrów, którzy triumfowali w ubiegłym roku. Po turnieju juniorskim odbędą się dwa kolejne turnieje. Na boisku głównym odbędzie się turniej drużyn amatorskich. W tych zawodach wystąpią cztery drużyny, a rozpoczęcie zaplanowane jest na godzinę 15:30. Zespoły grać będą tutaj systemem każdy z każdym. Także w sobotę, ale już na małym boisku odbędzie się turnieju dla drużyn oldboys. W tych rozgrywkach mogą wystąpić gracze powyżej 35 roku życia. Początek tych zmagań przewidziany jest także na godzinę 15:30.

Seniorzy w niedzielę
Najważniejszym punktem Memoriału Teodora Anioły będą rozrywki drużyn seniorskich. Odbędą się one w niedzielę, 21 lipca, a pierwszy mecz rozpocznie się o godzinie 10:00. Tegoroczna obsada turnieju seniorskiego jest niezwykle silna. Zagrają bowiem zespoły z drugiej (Ostrovia Ostrów), trzeciej (Centra Ostrów) i czwartej (Orzeł Mroczeń) ligi. Stawkę uzupełnią trzy zespoły z klasy okręgowej: Gorzyczanka Gorzyce Wielkie, Pogoń Nowe Skalmierzyce i Piast Czekanów. W ubiegłym roku zwyciężyła ekipa Centry Ostrów i teraz podopieczni Marka Wojtasiaka mają też sporą szansę na triumf.

Schemat rozgrywek
W meczach turniejowych dla juniorów i seniorów można dokonać czterech zmian i są to zmiany błyskawiczne. Czas trwania gry to 2x15 minut bez przerwy. W grupach mecze odbywać się będą systemem każdy z każdym. Zwycięzcy obu grup zagrają w spotkaniu o pierwsze miejsce w turniejach, a ekipy, które zajęły drugie miejsca w grupach zagrają o trzecie miejsca w zawodach. Zaplanowany jest także pojedynek o piąte miejsce w którym zmierzą się najsłabsze w obu grupach teamy. W meczach finałowych nie rozstrzygniętych w normalnym czasie o zwycięstwie decydować będą rzuty karne. Mecze finałowe zarówno w turnieju juniorów jak i seniorów zaplanowano na godzinę 14:30.
Dla wszystkich tych zespołów występujących w rozgrywkach ligowych Memoriał Teodora Anioły jest doskonałą okazją do sprawdzenie formy piłkarzy na tle innych rywali. Najlepsze trzy zespoły turnieju dla juniorów i seniorów otrzymają od organizatorów piękne puchary. Dodatkowo ufundowane zostały puchary fair play dla najczyściej grających drużyn oraz statuetki dla najlepszego strzelca oraz bramkarza tych piłkarskich zmagań.

Zaproszeni goście
Działacze Terenowego Klubu Olimpijczyka zaprosili kilku znakomitych przed laty sportowców do Szczur. Piłkarskie sobotnio-niedzielne pojedynki będą oglądać byli wyśmienici zawodnicy Górnika Zabrze, a więc: Zygmunt Anczok, Jan Banaś i Henryk Latocha. Ta trójka była już wcześniej gośćmi tego memoriałowego turnieju. Po raz pierwszy z zaproszenia działaczy TKO skorzystali dwaj inni wybitni w przeszłości piłkarze Jerzy Kraska i Lesław Ćmikiewicz. Sylwetkę Zygmunta Anczoka fani futbolu znają doskonale. Obrońca Górnika Zabrze, grając w polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) sięgnął po złoty medal. Anczok w futbolu z pewnością osiągnął by więcej, gdyby nie problemy z kontuzjami.
Jan Banaś na ligowych boiskach grał na pozycji napastnika i na zielonej murawie spędził aż 34 sezony! Swoją karierę zaczynał w Mikołowie, a największe sukcesy święcił w Górnik Zabrze. Po zakończeniu gry w tym klubie (rok 1975) grał jeszcze przez 15 lat w amatorskich klubach zagranicznych. W reprezentacji Polski wystąpił 31 razy strzelając 7 goli.
Latocha, podobnie jak dwaj poprzedni gracze był w latach świetności Górnika Zabrze (lata 1965-1973) podstawowym obrońcą tego zespołu. Lesław Ćmikiewicz na zielonej murawie grał ponad 20 lat. Wychowanek Lotnika Wrocław swoje największe sukcesy święcił w barwach Legii Warszawa. Z tym klubem dotarł on do ćwierćfinału Pucharu Europy w 1971 roku. W polskiej kadrze rozegrał 57 spotkań. Dwukrotnie był medalistą olimpijskim (1972 złoto i 1976 srebro) oraz wywalczył na niemieckich boiskach brązowy medal Mistrzostw Świata w 1974 roku. Po zakończeniu piłkarskiej kariery przez wiele lat pracował jako trener, prowadząc w kilku meczach w 1993 roku drużynę narodową. Mistrzem olimpijskim był też Jerzy Kraska. Choć zagrał tylko w 13 meczach z biało-czerwoną koszulką to w 1972 roku zdobył olimpijskie złoto. Od 1973 roku był trapiony wieloma kontuzjami, które uniemożliwiły mu grę w kadrze.
Kolejnym gościem honorowym będzie Zenon Licznerski. Ten dwukrotny olimpijczyk (1976 i 1980) wywalczył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w sztafecie 4x100 metrów. Wszystkich kibiców serdecznie zatem zapraszamy już w najbliższy weekend do Szczur. (van)

Zespoły, które wezmą udział w Memoriale Teodora Anioły:
Turniej juniorów (20.07.2013. godz. 10:00)
Ostrovia 1909 Ostrów
Centra Ostrów
KUKS Zębców
Jarota Jarocin
Pogoń Nowe Skalmierzyce
Stal Pleszew

Turniej oldboys (20.07.2012. godz. 15:30)
T&AK Team
Smerfy
Rolbud Taczanów
Grosik
Oldboys Ostrovia


Turniej drużyn amatorskich (20.07.2013. godz. 15:30)
Huragan Szczury
Orzeł Wysocko Wielkie
LZS Kościelna Wieś
LZS Bronów

Turniej seniorów (21.07.2013. godz. 10:00)
Ostrovia 1909 Ostrów
Centra Ostrów
Pogoń Nowe Skalmierzyce
Orzeł Mroczeń
Gorzyczanka Gorzyce Wielkie
Piast Czekanów

Zwycięzcy Memoriałów Teodora Anioły wśród juniorów:
1994 – Ostrovia Ostrów
1995 – Ostrovia Ostrów
1996 – Ostrovia Ostrów
1997 – OZPN Kalisz
1998 – OZPN Kalisz
1999 – UKS Maczki Poznań
2000 – KKS Kalisz
2001 – Centra Ostrów
2002 – Rolbud Pleszew
2003 – UKS Ikar Sośnie
2004 – KUKS Zębców
2005 – Czarni Dobrzyca
2006 – KUKS Zębców
2007 – Lech Poznań
2008 – Centra Ostrów
2009 – Ostrovia Ostrów
2010 – Centra Ostrów
2011 – KUKS Zebców
2012 – Centra Ostrów

Zwycięzcy Memoriału Teodora Anioły wśród seniorów:
1994 – Barycz Janków Przygodzki
1995 – Piast Czekanów
1996 – Błyskawica Szczurawice
1997 – Centra Ostrów
1998 – Ostrovia Ostrów
1999 – Astra Krotoszyn
2000 – Barycz Janków Przygodzki
2001 – Ostrovia Ostrów
2002 – Rolbud Pleszew
2003 – Odolanovia Odolanów
2004 – Doktór Czarnylas
2005 – Doktór Czarnylas
2006 – Doktór Czarnylas
2007 – Lech Poznań
2008 – Sokoły Droszew
2009 – Centra Ostrów
2010 – LKS Gołuchów
2011 – Ostrovia Ostrów
2012 – Centra Ostrów

Zapisz się do newslettera e-mail Stali Pleszew.

Zapisując się będziesz otrzymywał powiadomienie na swój e-mail o nowych postach na stronie www.stalpleszew.pl. Będziemy Cię także informować o wszystkich akcjach i wydarzeniach w naszym klubie.tagi: młodzież
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

KOMENTARZE:

Po ostatniej kontroli numerów IP kto, na kogo napisał postanawiamy je ukryć (gł. dlatego, że numery IP przy radiowym dostępie do Internetu mogą się powtarzać, z kolei Neostrada itp oferują zmienne IP, a nie chcemy doprowadzać do niepotrzebnych kłótni). Jednocześnie informujemy, że administratorzy nadal mają dokładny wgląd w adresy komputerów każdego autora, dlatego w przypadku naruszenia zasad moralnych będziemy wyciągać z tego konsekwencje.

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli nie masz konta w serwisie załóż je.

Komentuj na FACEBOOKu

Najbliższe mecze naszych drużyn

brak zaplanowanych meczów

Ostatnie wyniki naszych drużyn

S Orzeł Mroczeń KS Stal Pleszew 0 : 2
S KS Stal Pleszew Piast Kobylin 0 : 1
SB Liskowiak Lisków KS Stal II Pleszew 4 : 5
S Piast Czekanów KS Stal Pleszew 0 : 1
S KS Stal Pleszew Polonus Kazimierz Biskupi 0 : 2
JS KKS 1925 Kalisz KS Stal Pleszew 8 : 2
SB KS Stal II Pleszew Pelikan Nowy Karolew 2 : 2
S Raszkowianka Raszków KS Stal Pleszew 0 : 3

Wyniki Kaliskiej Klasy Okręgowej

kolejka 1 - 10/11.08

Tulisia Tuliszków Odolanovia Odolanów 0:2
SKP Słupca Orzeł Mroczeń 2:2
Polonus Kazimierz Biskupi Piast Czekanów 2:0
Wilki Wilczyn MKS Tur 1921 Turek 5:0
Raszkowianka Raszków Piast Kobylin 1:4
KS Stal Pleszew Victovia Witkowo 3:1
Zefka Kobyla Góra GKS Sompolno 0:1
Zjednoczeni Rychwał Astra Krotoszyn 0:1

kolejka 2 - 17/18.08

MKS Tur 1921 Turek Tulisia Tuliszków 1:0
GKS Sompolno Wilki Wilczyn 1:4
SKP Słupca Victovia Witkowo 3:0
Odolanovia Odolanów KS Stal Pleszew 4:1
Odolanovia Odolanów KS Stal Pleszew :
Piast Kobylin Polonus Kazimierz Biskupi 1:1
Astra Krotoszyn Piast Czekanów 0:0
Zjednoczeni Rychwał Zefka Kobyla Góra 1:1
Orzeł Mroczeń Raszkowianka Raszków 6:3

kolejka 3 - 24/25.08

Raszkowianka Raszków Victovia Witkowo 5:1
Wilki Wilczyn Zjednoczeni Rychwał 7:2
Tulisia Tuliszków GKS Sompolno 3:3
Polonus Kazimierz Biskupi Orzeł Mroczeń 1:1
SKP Słupca Odolanovia Odolanów 1:3
Piast Czekanów Piast Kobylin 2:1
KS Stal Pleszew MKS Tur 1921 Turek 4:2
Zefka Kobyla Góra Astra Krotoszyn 1:4

kolejka 4 - 31/01.08

MKS Tur 1921 Turek SKP Słupca 0:3
Odolanovia Odolanów Raszkowianka Raszków :
Odolanovia Odolanów Raszkowianka Raszków 2:0
Astra Krotoszyn Piast Kobylin 3:1
Victovia Witkowo Polonus Kazimierz Biskupi 0:2
Orzeł Mroczeń Piast Czekanów 5:0
Zefka Kobyla Góra Wilki Wilczyn 1:5
Zjednoczeni Rychwał Tulisia Tuliszków 0:2
GKS Sompolno KS Stal Pleszew 0:1

kolejka 5 - 07/08.09

KS Stal Pleszew Zjednoczeni Rychwał 6:0
Piast Kobylin Orzeł Mroczeń 1:0
Polonus Kazimierz Biskupi Odolanovia Odolanów 0:4
SKP Słupca GKS Sompolno 1:0
Tulisia Tuliszków Zefka Kobyla Góra 3:2
Piast Czekanów Victovia Witkowo 1:4

Tabele - sezon 2019-2020

seniorzy

1. Odolanovia Odolanów 15 41
2. Wilki Wilczyn 15 39
3. Orzeł Mroczeń 15 33
4. KS Stal Pleszew 15 30
5. SKP Słupca 15 29
6. Astra Krotoszyn 15 29
7. Polonus Kazimierz Biskupi 15 20
8. GKS Sompolno 15 19
9. Victovia Witkowo 15 18
10. Raszkowianka Raszków 15 18
11. Piast Kobylin 15 17
12. Piast Czekanów 15 14
13. Zefka Kobyla Góra 15 13
14. Zjednoczeni Rychwał 15 13
15. Tulisia Tuliszków 15 9
16. MKS Tur 1921 Turek 15 5

b-klasa

1. KS Stal II Pleszew 10 19
2. Las Kuczków 2 6
3. RKS Radliczyce 1 3
4. Błękitni Sparta Kotlin 2 3
5. Pelikan Nowy Karolew 1 1
6. Liskowiak Lisków 1 0
7. Sparta Russów 1 0
8. Victoria II Skarszew 1 0
9. Korona Chełmce 1 0
10. KS Kamień 1 0
11. Piast II Grodziec 1 0

juniorzy starsi

1. Stainer Polonia Leszno 10 22
2. Odolanovia Odolanów 10 22
3. KKS 1925 Kalisz 10 19
4. Marcinki Kępno 10 18
5. MKS Kania Gostyń 10 17
6. Górnik Konin 10 14
7. Polonia Środa Wlkp. 10 14
8. Obra 1912 Kościan 10 12
9. Przemysław Poznań 10 7
10. KS Stal Pleszew 10 6
11. UKS Śrem 10 5

Klub Sportowy Stal Pleszew realizuje ustawowe zadania samorządu gminnego w zakresie krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży, dotowane przez Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie.

facebook